Tydzień dla Serca: Ćwiczenia w terapii nowotworowej | Znajdź równowagę. Zrób to w kwietniu!

17 kwietnia 2025 /Informacje dla chorych

Tydzień dla Serca: Ćwiczenia w terapii nowotworowej | Znajdź równowagę. Zrób to w kwietniu!

Onkologia.edu.pl

Dokonany w ostatnich latach postęp w diagnostyce i leczeniu chorób nowotworowych przyczynił się do wzrostu skuteczności stosowanych terapii, a wraz z tym – przedłużenia życia wielu pacjentów. Jednakże, coraz doskonalsze leczenie onkologiczne nierzadko niesie ze sobą spektrum działań niepożądanych wpływających na pracę wielu układów, a przede wszystkim na układ sercowo-naczyniowy. „Tydzień dla serca” to odpowiedni czas, by zwrócić uwagę na potrzeby najbardziej pracowitego narządu.

Zwiększone ryzyko powikłań kardiologicznych u osób w trakcie leczenia przeciwnowotworowego lub po jego zakończeniu może wynikać z kardiotoksyczności terapii, takich jak chemioterapia, radioterapia czy terapie celowane, ale również z braku aktywności, otyłości i niedożywienia. Pacjenci onkologiczni są więc szczególnie narażeni na wystąpienie m.in.:

  • powikłań zakrzepowo-zatorowych,
  • choroby niedokrwiennej serca,
  • dysfunkcji lewej komory,
  • płynu w worku osierdziowym,
  • zapalenia mięśnia sercowego,
  • arytmii,
  • nadciśnienia tętniczego,
  • przerzutów do serca.

Kardiotoksyczność

Kardiotoksyczność definowana jest przez ekspertów The National Cancer Institute jako powikłanie leczenia przeciwnowotworowego dotyczące serca. Może pojawić się w dowolnym momencie – wcześnie, w ciągu 2 tygodni od rozpoczęcia leczenia, między 2. tygodniem a 1. rokiem leczenia oraz późno, po 1. roku od zakończenia terapii. Strategie obniżania ryzyka wystąpienia kardiotoksyczności, np. poprzez zmniejszenie dawki leku czy uzupełnienia terapii o inne środki farmakologiczne może wiązać się z wieloma zagrożeniami, a w tym – brakiem skuteczności leczenia.

Bezpieczną, niefarmakologiczną formą profilaktyki jest trening fizyczny. Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne już w 1975 r. przedstawiło pierwsze wytyczne dotyczące wdrażania ćwiczeń do opieki kardioonkologicznej ze względu na ich korzyści i skuteczność w łagodzeniu zmęczenia oraz w poprawie:

  • wydolności krążeniowo-oddechowej,
  • składu ciała,
  • funkcji fizycznej,
  • siły i jakości życia u pacjentów.

Aktywność fizyczna w praktyce kardioonkologicznej

Aktywność fizyczna jest szczególnie istotna dla pacjentów onkologicznych. Jako szczególny ruch ciała, angażujący pracę wielu układów – m.in. kostnego, mięśniowego, oddechowego, korzystnie wpływa na rokowania i przebieg terapii. Światowa Organizacja Zdrowia wyróżnia 2 rodzaje aktywności fizycznej: aerobową i beztlenową (anaerobową), a ze względu na intensywność ćwiczeń klasyfikuje aktywność fizyczną o niskiej intensywności (1,5-3 ekwiwalentów metabolicznych zadania (MET)), aktywność fizyczną o umiarkowanej intensywności (3-6 MET) i aktywność fizyczną o dużej intensywności (powyżej 6 MET).

American Heart Association proponuje zindywidualizowane ćwiczenia aerobowe i wytrzymałościowe dla osób, u których podczas leczenia onkologicznego stwierdzono zwiększone ryzyko rozwoju kardiotoksyczności.

Ćwiczenia aerobowe to najczęściej wybierany rodzaj aktywności fizycznej. Obejmują one takie czynności jak spacer, jazda na rowerze, pływanie czy taniec i są nie tylko bezpieczne i skuteczne w profilaktyce kardiotoksyczności, ale również dobrze tolerowane przez pacjentów onkologicznych. Większość programów treningowych ćwiczeń aerobowych w onkologii zawiera umiarkowanie intensywne i ciągłe ćwiczenia lub trening interwałowy o wysokiej intensywności.

Ćwiczenia oporowe ze względu na swój wpływ na siłę mięśni, masy mięśniowej, hipertrofię i wytrzymałość również odgrywają kluczową rolę w zapobieganiu i leczeniu chorób układu krążenia. Większość programów treningowych ćwiczeń oporowych w onkologii testowała zalecenia o umiarkowanej intensywności.

Zarówno ćwiczenia aerobowe, jak i oporowe w celu zwiększenia wydolności krążeniowo-oddechowej, w zależności od potrzeb i oczekiwań pacjenta, często są łączone i indywidualizowane.

Jakie ćwiczenia?

W zależności od stanu zdrowia i możliwości pacjenta rekomendowane przez ekspertów są ćwiczenia:

  • O umiarkowanej aktywności fizycznej (czynności, podczas których mówienie jest możliwe), m.in.:

         - spacer,

         - joga,

         - wolna jazda na rowerze po płaskiej powierzchni,

         - taniec.

  • O intensywnej aktywności fizycznej (czynności, podczas których mówienie jest ograniczone/niemożliwe), m.in.:

         - szybka jazda na rowerze lub po wyboistej powierzchni,

         - bieganie,

         - wchodzenie po schodach.

Rodzaj i natężenie wysiłku fizycznego powinny być uzależnione od stanu zdrowia pacjenta, jego osobistych preferencji i możliwości, a zwiększenie intensywności i częstotliwości ćwiczeń powinno być stopniowo rozplanowane.

Ćwiczenia a skutki terapii onkologicznej

Uczucie silnego i ciągłego zmęczenia, wypadanie włosów, nudności, depresja to tylko niektóre objawy, jakich doświadczają pacjenci podczas terapii przeciwnowotworowej, a które zmniejszają motywację do ćwiczeń. Jednak regularnie podejmowana aktywność fizyczna, jak potwierdzają badania, łagodzi skutki uboczne leczenia.

Zmęczenie

Systematyczna aktywność fizyczna w połączeniu z odpowiednio zbilansowaną dietą może przyczynić się do redukcji zmęczenia spowodowanego intensywnym leczeniem onkologicznym, poprawy jakości życia, wzrostu masy mięśniowej kończyn dolnych oraz zwiększenia wytrzymałości. W analizie przeprowadzonej przez Singh i współpracowników, obejmującej 19 badań klinicznych, potwierdzono, że aktywność fizyczna znacząco wpływa na zmniejszenie zmęczenia u osób z rakiem jelita grubego w porównaniu do osób, które aktywności fizycznej nie podejmują. Zależność tę potwierdzono również u chorych na raka piersi, prostaty oraz płuc.

Jakość życia

Regularnie wykonywane ćwiczenia fizyczne przyczyniają się do poprawy nie tylko zdrowia fizycznego, ale również psychicznego – poprzez obniżenie poczucia lęku i depresji u osób z chorobami nowotworowymi. Połączenie ćwiczeń aerobowych i oporowych podczas chemioterapii prowadzi również do lepszych, długoterminowych rezultatów w zakresie jakości życia u pacjentów, poprawiając jakość snu i zwiększając poczucie szczęścia.

Sprawność fizyczna, siła mięśni, masa ciała

Aktywność fizyczna zwiększa wydolność tlenową i siłę mięśniową w obrębie kończyn górnych, jednocześnie obniżając wskaźnik masy ciała (BMI) oraz poziom tkanki tłuszczowej u pacjentów onkologicznych. Metaanaliza autorstwa Singha i współpracowników ujawniła silniejszy wpływ programów treningowych trwających dłużej niż 12 tygodni oraz wdrażanych w trakcie chemioterapii w tej grupie pacjentów. Połączenie treningu aerobowego z oporowym wiąże się z poprawą wytrzymałości mięśniowej zarówno w górnych, jak i dolnych partiach ciała u kobiet z rakiem piersi.

Chęci czasem nie wystarczą

Pomimo że regularna aktywność fizyczna korzystnie wpływa na przebieg procesu leczenia i jakość życia, wielu pacjentów onkologicznych spotyka różnego rodzaju ograniczenia. Obecny stan zdrowia może stanowić przeszkodę w rozpoczęciu treningów. Głównymi przeciwskazaniami do aktywności fizycznej są m.in.:

  • niedokrwistość,
  • małopłytkowość,
  • limfopenia,
  • infekcje i/lub stany zapalne,
  • niekontrolowania cukrzyca,
  • zapalenie mięśnia sercowego,
  • przerzuty do kości.

Każda aktywność fizyczna, jej rodzaj i intensywność, przed, w trakcie czy po leczeniu powinna być skonsultowana z lekarzem i dostosowana do etapu choroby, rodzaju terapii oraz aktualnych wyników badań.

Na podstawie: