Stowarzyszenia chorych
Celem działalności fundacji Alivia jest dodawanie odwagi osobom chorym na nowotwory. Działają, aby zapewnić wszystkim równy dostęp do najlepszej opieki onkologicznej. Bronią godności chorych na nowotwory złośliwe oraz tworzą narzędzia, dzięki którym pacjenci mogą podejmować świadome decyzje dotyczące zdrowia.
Celem działalności Stowarzyszenia jest wszechstronne działanie na rzecz osób z rakiem piersi. Federacja organizuje szkolenia centralne profesjonalistów i liderek ochotniczek, poszczególne stowarzyszenia natomiast szkolą lokalne ochotniczki, organizują oraz finansują warsztaty z zakresu rehabilitacji psychofizycznej.
Federacja realizuje swoje cele poprzez:
- tworzenie warunków sprzyjających wzajemnemu wsparciu, pomocy i samopomocy;
- reprezentowanie interesów osób dotkniętych rakiem piersi;
- udzielanie pomocy finansowej osobom dotkniętym rakiem piersi będącym w skrajnie trudnej sytuacji materialnej;
- programowanie i nadzór merytoryczny nad szkoleniem ochotniczek w skali kraju – organizowanie i czuwanie nad jakością szkoleń merytorycznych pracowników klubów (fizykoterapeutów i psychologów);
- zaznajamianie społeczeństwa z problematyką osób po leczeniu raka piersi oraz możliwościami ich powrotu do normalnego życia;
- przedstawianie problemów dotyczących osób z rakiem piersi centralnym organom władzy i instytucjom odpowiedzialnym za organizację zdrowia publicznego;
- włączanie się do akcji na rzecz wczesnego wykrywania, leczenia oraz rehabilitacji osób dotkniętych rakiem piersi;
- podejmowanie działań dla zapewnienia osobom po leczeniu raka piersi możliwości stałego korzystania z profesjonalnej rehabilitacji;
- udział w pracach krajowych i międzynarodowych organizacjach do walki z rakiem piersi o pokrewnych działaniach;
- podejmowanie prac i działań, zmierzających do współdziałania z władzami, stowarzyszeniami, organizacjami naukowymi, społecznymi, zawodowymi i fundacjami działającymi na rzecz chorych i niepełnosprawnych;
- wydawanie materiałów edukacyjnych, broszur, poradników, plakatów, ulotek itp;
- zdobywanie i gromadzenie środków finansowych umożliwiających realizację celów statutowych;
- prowadzenie działalności promocyjnej i artystycznej, organizowanie imprez kulturowych, rozrywkowych i sportowych.
Fundacja Bądź jest organizacją działającą od 2015 roku, czynnie zajmują się edukacją zdrowotną, zainspirowani filozofią życia Małgorzaty Braunek i jej osobistym doświadczeniem choroby nowotworowej.
Organizują warsztaty, wykłady, kampanie edukacyjne, grupy wsparcia oraz wydarzenia, w tym Kongres Medycyny Integralnej, po to, aby pomóc w poprawie jakości życia i zmieniać świadomość społeczeństwa dotyczącą zintegrowanego podejścia do zdrowia.
Swoje działania kierują do:
-
osób świadomych, zainteresowanych zdrowym stylem życia, chcących pogłębiać wiedzę z zakresu integralnego dbania o zdrowie;
-
osób chcących zmienić swoje nawyki, na wspierające zdrowie i zdrowienie na każdym etapie życia;
-
osób, które chcą pogłębić swoją wiedzę o rzetelne informacje – jak dbać o siebie w sposób całościowy;
-
osób, które dotychczas nie dbały należycie o zdrowie, rzadko poddawały się badaniom, poszukujących sprawdzonej i bezpiecznej wiedzy;
-
chorych na nowotwory i żyjących z chorobą cywilizacyjną (przewlekłą) – z poczuciem zagubienia, lęku i braku szerszej wiedzy na temat różnych metod wspierania leczenia oraz ich bliskich – z poczuciem niewiedzy, bezradności i nieumiejętności wsparcia chorych;
-
środowiska medycznego, specjalistów/-ek, lekarzy/-ek, terapeutów/-ek zainteresowanych włączeniem do leczenia metod integralnych.
Misja:
-
Dzielą się wiedzą z zakresu całościowego podejścia zarówno do zdrowia (profilaktyka), jak i do procesu leczenia. Koncentrują się głównie na chorobach cywilizacyjnych (przewlekłych) i onkologicznych.
-
Inicjują i wspierają współpracę różnych dziedzin medycyny poprzez szerzenie merytorycznej, popartej badaniami i wiarygodnej wiedzy o medycynie pełnej, integralnej i konieczności całościowego podejścia do człowieka, działania opartego na świadomości, że trzy podstawowe aspekty naszego funkcjonowania: ciało, duch i umysł są ze sobą nierozerwalnie związane i wzajemnie na siebie wpływają.
-
Aktywnie edukują o filarach zdrowego stylu życia: aktywności fizycznej, jakościowym wypoczynku (w tym regenerującym śnie) i relacjach społecznych, sposobach na powrót do równowagi psychicznej i konieczności pracy nad redukcją stresu. Idąc za stale aktualizowanymi wynikami badań w obszarze medycyny integralnej, promują niedocenianą nadal wiedzę o roli prawidłowego oddechu w budowaniu zdrowia i odporności oraz o konieczności kontaktu z naturą.
-
Edukują na temat bezpiecznych i skutecznych metod wspierających leczenie chorób, głównie cywilizacyjnych (przewlekłych) i onkologicznych.
-
Tworzą i gromadzą wiarygodne źródła wiedzy dla osób zainteresowanych aktywnym dbaniem o własne zdrowie, pacjentów/-ek oraz lekarzy/-ek.
-
Pragną podnosić świadomość zdrowia jako wartości oraz znaczenia dobrostanu pojedynczego człowieka na ogólne zdrowie społeczne.
-
Promują proaktywny stosunek do własnego zdrowia, dzięki któremu możliwe jest obniżenie liczby zachorowań, poprawa jakości życia, odciążenie systemu ochrony zdrowia oraz wydatków na leczenie.
-
Promują zdrowy stylu życia, dzięki któremu zachowanie zdrowia jest łatwiejsze, a ryzyko wystąpienie choroby dużo mniejsze.
Fundacja „GDYŃSKI MOST NADZIEI” działa od 2006 roku i jest organizacją pozarządową posiadającą status organizacji pożytku publicznego (OPP), co pozwala pozyskiwać 1,5% podatku.
Fundacja powstała głównie w celu realizacji w Gdyni programu Ogólnopolskiej Sieci Akademii Walki z Rakiem (AWzR).
Wsparcie psychologiczne, merytoryczne oraz informacyjne kierują do osób chorych onkologicznie, ich rodzin oraz bliskich. Oferują konsultacje psychoonkologiczne, psychoterapie indywidualne i grupowe, zajęcia ruchowe. Współpracując ze specjalistami, zapewniają indywidualne konsultacje oraz spotkania z dietetykiem, wizażystką, fizjoterapeutą, szczególnie w zakresie drenażu limfatycznego. Zainteresowani mogą również skorzystać z dodatkowych zajęć arteterapii.
Przełamują stereotypy w myśleniu o chorobie nowotworowej, organizując spotkania pt. „Jak zdarza się szczęście”. Znane postaci ze świata kultury i sztuki dzielą się swoją historią walki z chorobą.
Stworzyli unikatową w skali kraju Kampanię Społeczną „Odważni Wygrywają – profilaktyka raka jądra” poruszającą zagadnienia dbałości o zdrowie wśród młodych mężczyzn. Więcej o kampanii na www.odwazni.com.
Fundacja TAM I Z POWROTEM powstała z potrzeby wspomożenia chorych na nowotwory pacjentów polskich szpitali.
Wsparcie psychoonkologiczne w Fundacji obejmuje konsultacje indywidualne z psychoonkologiem oraz grupy wsparcia prowadzone zarówno przez psychoonkologa, jak i psychologa.
Oferują grupowe zajęcia relaksacyjne z elementami wizualizacji, spotkania indywidualne z fizjoterapeutą z kinezjologii edukacyjnej mózgu, masaż i drenaż limfatyczny oraz usprawnianie po zabiegach operacyjnych i radioterapii (dobór preparatów do pielęgnacji blizn).
Wszystkich zainteresowanych tematem odżywiania w chorobie nowotworowej zapraszają na cykl wykładów z diety, połączonych z pokazem przyrządzania zdrowego jedzenia.
W ramach zajęć uzupełniających oferują arteterapię, muzykoterapię, praktykę śmiechu, slow jogging, nordic walking, warsztaty z wizażu.
Fundacja im. Anny Wierskiej „Dar Szpiku” powstała w 2008 roku w Poznaniu. Inspiracją dla założenia fundacji była Anna Wierska, która ostatnie 2 lata swojego życia, walcząc z białaczką i próbując znaleźć dawcę szpiku kostnego, poświęciła na przekonywanie innych, jak ważną kwestią jest problem dawstwa szpiku.
Fundacja została powołana przede wszystkim w celu prowadzenia działań z zakresu profilaktyki chorób nowotworowych krwi oraz propagowania idei pozyskiwania dawców szpiku oraz transplantacji szpiku kostnego. Podstawowe działanie fundacji to także wspieranie osób chorych i ich rodzin, które niejednokrotnie wymagają szczególnej opieki i oraz szczególnej pomocy w przeciwdziałaniu ich wykluczeniu społecznemu. Ale także pomoc materialna i finansowa, bo niejednokrotnie znajdują się w bardzo trudnych sytuacjach życiowych.
Niedługo po powstaniu samej fundacji 26 maja 2008 roku w jej ramach powstała specyficzna platforma – Drużyna Szpiku. Drużyna Szpiku to grupa wolontariuszy, która pomaga realizować wszelkie działania fundacji.
Głównym celem działań Drużyny Szpiku jest maksymalne zwiększenie liczby osób zarejestrowanych w Centralnym Rejestrze Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej, a tym samym zwiększenia szans na wyzdrowienie osób dotkniętych chorobą nowotworową, dla których przeszczep szpiku kostnego od dawcy niespokrewnionego jest szansą na wyzdrowienie. Wyzwanie to udaje się realizować z sukcesem – w 2008 roku Centralny Rejestr Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej liczył ok. 5000 zarejestrowanych dawców, pod koniec 2013 było już ich ok. 540 tysięcy. Zamierzeniem docelowym jest minimum 2 miliony zarejestrowanych potencjalnych dawców szpiku.
Fundacja powstała w 1989 r. Dąży do tego, żeby w szpitalach onkologicznych było jak najmniej pacjentów. Aby tak się stało, trzeba zmieniać świadomość, “leczyć” wyobrażenia dotyczące nowotworów, zarówno wśród zdrowych, jak i wśród chorych.
Według Fundacji profilaktyka onkologiczna zaczyna się od nauki zdrowego stylu życia i unikania szkodliwych dla zdrowia zachowań, a kończy na pomocy w powrocie do pełnej aktywności po chorobie.
Fundacja:
-
edukuje dzieci, młodzież i dorosłych,
-
prowadzą szkolenia lekarzy, personelu medycznego, samorządowców i przedstawicieli NGO,
-
finansują i przeprowadzają badania profilaktyczne,
-
organizują wydarzenia promujące zdrowie i profilaktykę,
-
realizują kampanie społeczne,
-
wydają broszury, poradniki.
Fundacja rozpoczęła działalność w 2017 r. Głównym jej celem jest ochrona i promocja zdrowia, w szczególności w zakresie chorób onkologicznych. Fundacja pomaga pacjentom leczonym na choroby nowotworowe, wspiera ich bliskich, promuje profilaktykę. Organizacja blisko współpracuje z czterema szpitalami onkologicznymi Grupy NU-MED (Specjalistyczny Szpital Onkologiczny NU-MED sp. z o.o. w Tomaszowie Mazowieckim, Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej NU-MED. w Katowicach, NU-MED. Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej w Zamościu sp. z o.o., NU-MED GRUPA S.A. Centrum Radioterapii i Usprawniania w Elblągu). Wszystkie te placówki przyjmują rocznie ponad 20 tys. pacjentów, którym oferowane jest leczenie w zakresie radioterapii i chemioterapii, finansowane przez NFZ. Wspólnie z samorządami Fundacja realizuje projekty prozdrowotne na rzecz lokalnych społeczności.
Formy działalności:
-
Pomagają kobietom w trakcie chemioterapii wyglądać dobrze – środki finansowe zebrane podczas akcji TNIESZ, BO WIESZ przeznaczają na dofinansowanie do zakupu peruk oraz protez piersi.
-
Podnoszą poziom świadomości zdrowotnej wśród dzieci i młodzieży, osób w wieku aktywności zawodowej oraz seniorów.
-
Angażują się w propagowanie postaw sprzyjających zdrowiu, zachęcają i motywują do regularnego wykonywania badań profilaktycznych.
-
Promują aktywność fizyczną. Stawiają sobie ambitne wyzwania sportowe i łączą je z pozyskiwaniem środków na realizację celów statutowych. Angażują w działania samorządy gmin i powiatów oraz placówki ochrony zdrowia.
-
Pomagają osobom niesamodzielnym zamieszkałym w powiecie tomaszowskim, które ze względu na wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność wymagają opieki lub wsparcia.
-
Pomagają pacjentom ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową, którzy znajdują się w trudnej sytuacji materialnej.
W 2020 roku Fundacja otrzymała status organizacji pożytku publicznego, co daje nowe możliwości pozyskiwania środków na cele społeczne - projekty prozdrowotne oraz realizację wsparcia na rzecz Podopiecznych.
Fundację założył Justyna Dec, ponieważ w 2016 r. zachorowała na raka piersi. Był to ogromnie trudny czas dla niej. Czuła się bezradna, samotna w szpitalnych murach. Po najcięższych etapach leczenia postanowiła, że będzie pomagać osobom takim jak Ona, w trakcie diagnozy, w trakcie leczenia i po leczeniu onkologiczny. Swoją misję poszerzyła również o edukację na temat profilaktyki nowotworowej oraz promowane zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej.
Fundacja OmeaLife została założona w 2016 roku, po tym jak założycielki same doświadczyły leczenia raka piersi. Dwa lata wcześniej poznały się w szpitalu, gdzie czekały w tej samej kolejce na wizytę u onkologa. Na korytarzach często słychać było ich śmiech. Inni pacjenci mówili o nich „to te dziewczyny od onkologii na wesoło”. Ich znakiem rozpoznawczym był uśmiech na twarzy, szpilki, pomalowane paznokcie, doklejone rzęsy oraz kolorowa biżuteria. W trakcie terapii były aktywne zawodowo. Leczenie traktowały jak zadanie, które mają do wykonania. Przyjaźń pomogła im przetrwać trudne momenty, które niewątpliwie się pojawiały. Nie tylko te związane z samą chorobą, ale też z codziennym życiem, bo przecież kiedy chorujesz, świat nie zatrzymuje się ani na moment. Nie czeka, aż wyzdrowiejesz. Swoim zachowaniem przełamywały stereotypy związane z postrzeganiem osób chorych na raka. Nie robiły niczego na pokaz. Po prostu starały się przetrwać. Ich historie stały się inspiracją dla innych młodych kobiet, którym przyszło zmierzyć się z diagnozą raka piersi.
Fundacja powstała w 2014 roku z inicjatywy Anny Kupieckiej. W 2010 roku Anna Kupiecka zachorowała na nowotwór piersi, a w 2012 na Facebooku założyła grupę pod nazwą "Fakraczki", w której kobiety dotknięte chorobą nowotworową dzielą się swoimi doświadczeniami zdobytymi w procesie leczenia. Wtedy też zaczęła organizować pierwsze spotkania dla Pacjentów - wsparcie, jakie dawali sobie wzajemnie, ostatecznie stało się inspiracją dla powołania organizacji. Dzięki temu, że fundacja jest naturalną kontynuacją nieformalnej grupy wsparcia, od początku są bardzo blisko pacjentów i mogą skutecznie odpowiadać na ich potrzeby.
Celem Fundacji jest działalność w zakresie ochrony i promocji zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem działań na rzecz profilaktyki chorób nowotworowych oraz zapewnienia wsparcia dla osób zarówno w trakcie diagnozy i leczenia onkologicznego, jak i po zakończonym leczeniu. Wspieramy również rodzinę i najbliższe otoczenie pacjentów. Nasze główne obszary działań:
-
wsparcie merytoryczne i organizacyjne - pacjenci zgłaszają się w celu zasięgnięcia porady w zakresie organizacji leczenia - zaraz po diagnozie czują się zagubieni w systemie ochrony zdrowia, nie wiedzą, gdzie warto podjąć leczenie, jakie pytania mogą/powinni kierować do lekarzy, jakie są dostępne opcje terapeutyczne albo czy przysługuje im wsparcie socjalne, psychologiczne czy rehabilitacyjne. W naszej codziennej działalności jesteśmy dla nich przewodnikiem w procesie leczenia onkologicznego;
-
prowadzenie Klubu Pacjenta OnkoCafe skupiającego osoby chore onkologicznie - celem Klubu jest integracja środowiska pacjenckiego, wymiana doświadczeń i wzajemne wsparcie w procesie terapii. Cele te realizujemy poprzez regularne spotkania Klubu Pacjenta. Spotkaniom towarzyszą zajęcia ruchowe (joga, zumba, nordic walking i in.), spotkania z ekspertami (m.in. onkolodzy, dietetycy, psychoterapeuci i psychoonkolodzy) oraz warsztaty arteterapii, automasażu, zdrowego gotowania i in.;
-
indywidualne konsultacje z ekspertami - psychoonkolodzy/psychoterapeuci udzielają bezpłatnych konsultacji pacjentom i ich bliskich stacjonarnie/telefonicznie/online, zarówno w trybie doraźnej interwencji kryzysowej, jak i długotrwałej terapii. Oferują również wsparcie dietetyków w zakresie żywienia na różnych etapach leczenia oraz konsultacje z onkologiem;
-
bezpośrednia działania na rzecz edukacji i społeczeństwa - od 2020 roku prowadzą szkolenia Ambasadorek Profilaktyki BreastFit, czyli aktywistek z mniejszych miejscowości w całej Polsce, które wyposażają w fantomy i materiały edukacyjne, umożliwiając im samodzielne upowszechnianie idei samobadania piersi i edukowanie w regionach, w których działają na co dzień. Do tej pory przeszkolili 81 Ambasadorek - kobiet zrzeszonych w Kołach Gospodyń Wiejskich oraz działaczek ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kobiety w Centrum. Rekrutują je spośród tysięcy uczestniczek regionalnych Akademii Kobiet w Centrum, gdzie organizują panele dotyczące profilaktyki. Ambasadorkom zapewniają stałe wsparcie w ich misji.
-
prowadzenie licznych szkoleń dla służb mundurowych i firm.
-
przez 9 lat działalności stworzyli bazę wiedzy pod postacią poradników oraz filmów edukacyjnych dostępnych dla wszystkich zainteresowanych.
-
reprezentowanie interesów pacjentów onkologicznych - rzecznictwo interesów to działania, których efektem są korzystne dla pacjentów rozwiązania systemowe i decyzje refundacyjne. Każdego dnia wraz z innymi organizacjami pacjenckimi pracują na to, by pacjenci onkologiczni w Polsce byli leczeniu według najnowocześniejszych standardów: są członkiem Rady Organizacji Pacjentów przy Rzeczniku Praw Pacjenta, członkiem założycielem Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej, współpracują z instytucjami, parlamentarzystami i stroną rządową, pełnią rolę doradczą i rekomendują propozycje rozwiązań.
-
wsparcie nauki i edukacji w zakresie onkologii oraz wzrostu świadomości społecznej na temat chorób onkologicznych - prowadzą kampanie edukacyjne o zasięgu ogólnopolskim dotyczące różnych rodzajów nowotworów i ich profilaktyki.
Fundacja Onkologiczna Nadzieja wspiera osoby w chorobie nowotworowej merytorycznie i finansowo. Pomaga między innymi zbierać środki na finansowanie leczenia oraz informuje o dostępnych metodach leczenia w walce z chorobą. Powstała w październiku 2006 roku. Założył ją pacjent, chorujacy na raka żołądka i poszukujący wówczas nowoczesnych metod leczenia nowotworów – nieznanych i niedostępnych jeszcze w naszym kraju.
Fundacja powstała dzięki przyjaźni. Maja, założycielka Fundacji, poznała Michała podczas swojej pracy w Fundacji “Krajowym Centrum Kompetencji”. Rodzina tego energicznego chłopaka prosiła o pomoc w zbiórce pieniędzy na leczenie nowotworu kości oraz protezę. Żeby odpowiedzieć na prośbę rodziny, Maja stanęła przed ważnym zadaniem – namówić zbuntowanego Michała na leczenie. Tak zaczęła się ich przyjaźń. W międzyczasie, podczas swojego wolontariatu na oddziale onkologicznym, Maja poznała wielu pacjentów, ich problemy i potrzeby. Zaprzyjaźniła się również z młodym Bartkiem, który dzielił się swoimi doświadczeniami, obserwacjami i pragnieniami. Jako odpowiedź na marzenia Michała i Bartka, Maja założyła Fundację Znajdź Pomoc, która w 2018 roku połączyła się z Fundacją United Way Polska. W 2021 roku fundacja zmieniła nazwę na Fundacja Onkologiczna Rakiety.
Zajmują się wsparciem osób chorujących onkologicznie oraz ich bliskich. Potrafią marzyć, aktywnie działać i stale szukać nowych rozwiązań. Wiedzą, że każdy z może zachorować, dlatego są blisko tych, którzy w danym momencie potrzebują wsparcia. Oferują specjalistyczną pomoc: psychologów, psychoonkologów, psychiatry oraz onkodietetyka. dzielą się wiedzą na temat choroby i jej leczenia, pomagają w wyborze placówek medycznych, organizacji transportu, pozyskiwaniu pieniędzy czy zaspokajaniu podstawowych potrzeb chorych i ich bliskich.
Misją Fundacji jest pomoc osobom chorym na raka i ich bliskim – od pojawienia się choroby do jej wyleczenia, angażując przy tym i łącząc lokalne społeczności oraz świat biznesu. Chcą być dla tych osób, które ze względu na miejsce zamieszkania, warunki psychofizyczne lub sytuację życiową, nie otrzymywały żadnego wsparcia w chorobie.
Fundacja Piękniejsze Życie to polska edycja międzynarodowego projektu „Look Good… Feel Better”, który powstał w USA w 1989 roku. Obecnie projekt działa w 27 krajach na świecie, a w warsztatach w szpitalach wzięły udział 2 miliony pacjentek onkologicznych.
W Polsce warsztaty odbywają się od 2006 roku. Od początku działań blisko 15.000 Polek wzięło udział w bezpłatnych spotkaniach na terenie oddziałów onkologicznych w 15 miastach Polski.
Celem Fundacji jest pokazywanie osobom, które dowiadują się o chorobie nowotworowej, że raka można pokonać i wrócić do "normalnego" życia, życia pełnego pasji i marzeń.
Pragną jednocześnie:
-
"ocieplać" słowo rak
-
pokazywać pozytywne aspekty w walce z rakiem
-
pokazywać, że ci, którzy podjęli walkę z tą śmiertelną chorobą, dziś inaczej cenią życie.
Samo podjęcie walki znacząco zwiększa szanse na ostateczne wyleczenie, a komuś, kto podejmie taką walkę, bardzo trudno jest przegrać. Każda choroba ma dwa aspekty: medyczny i emocjonalny. Niekiedy dużo łatwiej jest pokonać chorobę z punktu medycznego. Nowotwór może być drogą do lepszego życia - życia wewnętrznego. Pragniemy inspirować chorych do walki o własne życie. Tak, aby ta walka stała się celem.
Aby osiągnąć zamierzony cel, chory winien:
-
skonsultować postawioną diagnozę u różnych lekarzy
-
nabyć podstawową wiedzę o chorobie oraz o roli pacjenta w trakcie leczenia
-
a nade wszystko powinien zrozumieć, że rak nie oznacza wyroku śmierci.
Wspierają tysiące chorych na raka w ich walce z chorobą poprzez:
-
powiększanie wspólnoty ludzi chorych na raka w ich walce z chorobą z rakiem
-
budowanie w nich nadziei i siły do podjęcia walki
-
angażowanie w działania mające przenieść chorych ze świata szpitalnej psychozy do całkowitego uniezależnienia
-
pokazywanie najlepszych przykładów zwycięstw nad rakiem.
Fundacja Polska Liga Walki z Rakiem powstała w 2015 roku w celu inicjowania i wspierania inicjatyw w obszarze zapobiegania i leczenia chorób nowotworowych oraz zapewnieniu chorym godnego życia.
Czerpiąc z energii społecznej i wiedzy ekspertów, chcą uczynić walkę z rakiem priorytetem polityki zdrowotnej Państwa. By to osiągnąć, są obecni w wielu obszarach życia społecznego. Prowadzą działalność wydawniczą i edukacyjną, organizują m.in konferencje naukowe, webinary, kampanie społeczne i konkursy grantowe, a ostatnio także liczne działania wspierające chorych z Ukrainy.
Liga, jako członek European Cancer Leagues Association, współpracuje także z doświadczonymi zagranicznymi partnerami, uczestniczy w międzynarodowych projektach i wspiera ogólnoeuropejskie inicjatywy na rzecz walki z rakiem.
Mają nadzieję, że misja Ligi – walka o życie i zdrowie setek tysięcy Pacjentów i Pacjentek – ułatwi przekraczanie lokalnych i grupowych egoizmów oraz pokonanie fragmentaryzacji aktywności społecznej. Chcą działać razem, w klimacie zaufania, umacniając najlepsze praktyki budowy kapitału społecznego w Polsce. Walkę z rakiem postrzegają zarówno jako problem medyczny, jak i kluczowe wyzwanie cywilizacyjne, które dotyczy wszystkich.
Programową podstawę działań stanowi Strategia Walki z Rakiem w Polsce 2015-2024. Polski „cancer plan” przewiduje 90 działań, które mają zapewnić realizację 30 celów, postawionych w 5 kluczowych obszarach: organizacji i zarządzaniu systemem zwalczania chorób nowotworowych, nauce i badaniach nad rakiem, profilaktyce, diagnostyce i leczeniu oraz jakości życia w trakcie i po zakończonej terapii onkologicznej.
Fundacja powstała dzięki zaangażowaniu ponad trzydziestu osób reprezentujących różne zawody i środowiska. Dostrzegając szansę, jaką daje różnorodność, głęboko wierzą, że walka z rakiem, zagrożeniem szczególnie "demokratycznym", ma w sobie wspólnotowy potencjał. Pracując nad poprawą jakości i dostępu do najwyższych standardów opieki onkologicznej, starają się również uczynić walkę z rakiem społecznym, czyli uniwersalnym zobowiązaniem.
Fundacja powstała w październiku 2009 roku z inicjatywy Magdy Prokopowicz, która po swoich doświadczeniach z chorobą onkologiczną chciała pomóc innym chorym w podobnej sytuacji.
Od samego początku celem Fundacji było stworzenie nowej jakości w sposobie mówienia o raku w przestrzeni publicznej. Przełamywanie tabu związanego z podejściem do raka w Polsce, zarażanie pozytywną energią.
Dzięki idei Rak’n’Roll kobiety chore na raka zaczęły walczyć o swoją kobiecość w chorobie i o to, aby chorować godnie, leczyć się świadomiej. Dzisiaj Rak’n’Roll pomaga kobietom i mężczyznom chorym na raka i ich bliskim.
Działają na rzecz zdrowych wyborów, zachowań i otaczania siebie troską na co dzień. Utrudniają życie rakowi, jak się da.
Promują nowoczesną profilaktykę, w której zamiast straszyć chorobą, zachęcają do regularnego potwierdzania zdrowia.
Fundacja SOS Życie szczególnie skupiła swoją działalność na ratowaniu życia i zdrowia kobiet zagrożonych rakiem piersi i rakiem szyjki macicy. Poprzez działalność Ośrodka Diagnostycznego Chorób Nowotworowych Fundacji SOS Życie i CytoMammobusu ułatwia dostęp do programów profilaktycznych wczesnego wykrywania raka piersi i raka szyjki macicy finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Zapewnia kobietom z regionu podkarpacia wysokiej jakości kompleksową i specjalistyczną diagnostykę.
Fundacja SOS Życie prowadzi edukację zdrowotną, zwiększa świadomość i wiedzę o profilaktyce nowotworowej, a także propaguje samobadanie piersi. Niesie także pomoc chorym dzieciom i młodzieży potrzebującym operacji transplantacji szpiku kostnego oraz potrzebującym pomocy w leczeniu innych schorzeń.
Fundacja SOS Życie angażuje się w promocję zdrowia w całym kraju poprzez obecność jej przedstawicieli na konferencjach, kongresach oraz spotkaniach z instytucjami, samorządem oraz innymi organizacjami pozarządowymi.
Misją fundacji jest zwiększenie akceptacji społecznej stomików i poprawa jakości życia osób żyjących ze stomią. Dążą do tego poprzez szeroko zakrojoną edukację społeczeństwa, obalanie mitów o stomii oraz promowanie integracji osób z wyłonioną stomią. Chcą, by każda osoba ze stomią czuła się w pełni akceptowana, niezależna i silna, zarówno w aspekcie emocjonalnym, jak i społecznym.
Działalność fundacji opiera się na wspieraniu, edukowaniu i łączeniu ludzi.
Misja Fundacji: Towarzyszą osobom chorym i ich bliskim w diagnozie onkologicznej. Dążą do tego, aby poprawić jakość życia w chorobie i niosą wiarę na lepsze jutro.
Wizja Fundacji: Pragną być Fundacją, która poprzez działania edukacyjne z zakresu profilaktyki nowotworowej zwiększy świadomość społeczeństwa.
Wierzą, że dzięki prospołecznym działaniom każdy poczuje, że jest odpowiedzialny za swoje zdrowie.
Fundację W Związku Z Rakiem założył Przemysław Miszczuk w lutym 2015 roku. Dla niego rozpoczęcie działalności było bardzo osobiste: zarówno jego babcia, jak i mama chorowały na nowotwory. Założyciel szczególnie odczuł trudności towarzyszenia osobie chorej. Wiara i nadzieja nie opuszczały go pomimo otaczającej rodziny pogrążonej w smutku i rozpaczy. Te doświadczenia były dla niego przełomowe. Przemysław organizował stopniowo pomoc dla otaczających go bliskich, a także chorej matki. Udało mu się pomóc krewnym zaakceptować trudną sytuację, a także poradzić sobie z bólem. Ten drobny sukces był zalążkiem organizacji charytatywnej. Od tego czasu nieustannie działają i próbują dotrzeć do chorych na raka, którzy potrzebują pomocy, ale też ich najbliższych i osób zdrowych zainteresowanych profilaktyką.
Fundacja jest organizacją pożytku publicznego (OPP) – wspólną inicjatywą pacjentów onkologicznych oraz lekarzy z Instytutu Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, założoną w 2004 roku.
Jej misją jest podnoszenie wiedzy społeczeństwa na temat nowotworów i chorób cywilizacyjnych oraz promocja badań profilaktycznych pozwalających na wczesne wykrycie i skuteczne leczenie.
Fundacja jest członkiem European Cancer Patient Coalition i World Patients Alliance. Aktywnie współpracuje z Polskim Towarzystwem Urologicznym, Polską Unią Onkologii, Polskim Towarzystwem Onkologii Klinicznej, Polskim Towarzystwem Onkologicznych, Kidney Cancer Association, a także klinikami onkologicznymi oraz samorządami na terenie całego kraju.
Ogólnopolska Federacja Onkologiczna jest związkiem stowarzyszeń, który powstał w listopadzie 2019 r. Celem funkcjonowania organizacji jest udział w debacie publicznej dotyczącej stanu systemu ochrony zdrowia oraz kształtowanie rozwiązań, wpływających na profilaktykę, diagnostykę i leczenie chorób nowotworowych w Polsce.
Zadania:
-
monitoring systemu ochrony zdrowia,
-
edukacja onkologiczna,
-
reprezentowanie interesów pacjentów,
-
współpraca i wsparcie inicjatyw.
Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych to wspólny głos ponad 100 tysięcy pacjentów onkologicznych w Polsce zrzeszonych w organizacjach z terenu całego kraju. Wspólnie działają na rzecz poprawy sytuacji wszystkich chorych onkologicznie, jakości i długości życia chorych z chorobami nowotworowymi w Polsce, dzięki wdrożeniu najwyższych standardów profilaktyki, diagnostyki, terapii i rehabilitacji onkologicznej.
Misję i cele realizują poprzez konkretne działania na rzecz indywidualnych pacjentów i ich bliskich, zmian systemowych w polskiej onkologii oraz edukację liderów, pacjentów, ich bliskich i całego społeczeństwa przez wydawnictwa, m.in. bezpłatne czasopismo „Głos Pacjenta Onkologicznego” i socialmedia: portal glospacjenta.pl, stronę pkpo.pl, profil na Facebooku oraz kampanie społeczne.
Cele Koalicji:
-
rozpowszechnianie wiedzy i edukacja pacjentów oraz społeczeństwa na temat chorób nowotworowych,
-
wsparcie i pomoc chorym na nowotwory i ich bliskim,
-
wprowadzanie zmian systemowych w polskiej onkologii, aby każdy pacjent był leczony kompleksowo, zgodnie z najwyższymi światowymi standardami profilaktyki, diagnostyki, terapii, rehabilitacji onkologicznej, a także dobrej praktyki badań klinicznych,
-
zmiana postrzeganie raka z choroby śmiertelnej na chorobę przewlekłą; uczenie pacjentów, jak leczyć raka i jak z nim żyć, wykorzystując jak najlepiej czas dany na życie,
-
wszechstronne wspieranie i współpraca z organizacjami pacjentów onkologicznych,
-
współpraca z międzynarodowymi organizacjami pacjentów onkologicznych,
-
kreowanie wspólnej polityki zdrowotnej,
-
reprezentacja koalicjantów w kontaktach z instytucjami publicznymi,
-
wymiana doświadczeń i przykładów dobrych praktyk w celu wzmocnienia organizacji pacjentów onkologicznych na poziomie krajowym i europejskim,
-
podnoszenie wiedzy liderów, pacjentów i ich bliskich na temat chorób nowotworowych i życia z rakiem w ramach warsztatów prowadzonych online i spotkań na żywo na terenie całej Polski,
-
pomoc i wsparcie pacjentów w ramach projektu informacji i wsparcia „Pacjent Wykluczony” oraz portalu pomocy finansowej ONKOfundusz,
-
konsultacje i wdrażanie rozwiązań systemowych: pakiet onkologiczny, Krajowa Sieć Onkologiczna, Narodowa Strategia Onkologiczna,
-
prowadzenie publicznej debaty w gronie liderów, ekspertów, decydentów i mediów na temat zmian w polskiej onkologii w ramach corocznego Forum Pacjentów Onkologicznych, konferencji i spotkań,
-
działania rzecznicze w imieniu polskich pacjentów onkologicznych w Parlamencie RP, u decydentów, w mediach,
-
publikacja raportów, apeli i petycji w imieniu grup pacjentów,
-
współpraca z polskimi naukowymi towarzystwami działającymi w obszarze onkologii i hematoonkologii.
Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO powstało w 1987 r. w Poznaniu. Obecnie posiada 20 oddziałów i kilka klubów w całej Polsce. Organizacja jest stowarzyszona w Europejskim (EOA) oraz Światowym Stowarzyszeniu Stomijnym (IOA).
Podstawowym celem towarzystwa jest troska i dbanie o możliwie jak najlepsze życie osób ze stomią. W tym celu prowadzi odpowiednią politykę informacyjną, szkoleniową oraz profilaktyczną. Niezwykle ważną rzeczą dla wszystkich stomików jest dbanie o dobre relacje z personelem medycznym, współpraca z producentami sprzętu stomijnego oraz rzecznictwo we władzach resortowych i państwowych. Nie zapominamy także o informowaniu i kampanii na rzecz zapobiegania chorobom układu pokarmowego, propagowaniu terminowych badań specjalistycznych oraz promowaniu zdrowego trybu życia.
Pacjent ze stomią musi mieć stale zapewniony bezpłatny, dobry jakościowo i w wystarczających ilościach specjalistyczny sprzęt umożliwiający codzienne funkcjonowanie. Towarzystwo prowadzi intensywne rozmowy i korespondencję z Ministerstwem Zdrowia, Narodowym Funduszem Zdrowia oraz wszystkimi władzami odpowiedzialnymi za to, by ludzie ze stomią mieli odpowiednie ilości sprzętu dostosowanego do indywidualnych potrzeb. Opiniuje jakość sprzętu stomijnego i dąży do tego, aby na polskim rynku znajdował się najlepszy, różnorodny sprzęt, który zaspokoi potrzeby wszystkich ludzi ze stomią i pozwoli im normalnie żyć.
W trudnej rzeczywistości kraju gros aktywności kieruje się na wywieranie nacisków w Ministerstwie Zdrowia oraz w NFZ w celu przeforsowania rozwiązań prawnych i finansowych umożliwiających spełnienie oczekiwań osób ze stomią.
POL-ILKO prowadzi także wolontariat stomijny. Jest to działalność niezwykle cenna i pomocna dla wszystkich nowych pacjentów. Zważywszy na wagę sprawy oraz bardzo małą wiedzę całego społeczeństwa, jak również lęk i obawę przed chorobą nowotworową oraz nową sytuacją po wytworzeniu stomii potrzebna jest kompleksowa opieka. Dotyczy to zwłaszcza pomocy psychologiczno-terapeutycznej dla tych chorych. Dlatego też nasi, odpowiednio przygotowani i przeszkoleni wolontariusze, we współpracy z personelem medycznym starają się powoli przywracać do życia osoby ze stomią.
Z tego powodu Towarzystwo stara się, aby informacja o naszej działalności dotarła do jak największej grupy odbiorców. Dotyczy to więc osób ze stomią, bądź ich rodzin, którzy pojawiają się w punktach ewidencyjnych celem dopełnienia formalności związanych z rejestracją zaopatrzenia w sprzęt stomijny.
Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty "GLADIATOR" im. Prof. Tadeusza Koszarowskiego.
Stowarzyszenie Onkologiczne SANITAS jest Ogólnopolską Organizacją, której główną ideą jest edukacja szeroko pojętej profilaktyki nowotworowej, udzielanie wsparcia dla osób będących w trakcie lub po chorobie nowotworowej oraz ich rodzinom, oraz działania na rzecz zmian w systemie opieki zdrowotnej.
Są grupą osób, na których choroba nowotworowa pozostawiła swój ślad.
Niektórych choroba dotknęła osobiście i musieli podjąć walkę, aby zwyciężyć, innych dotknęła pośrednio, gdy wspierali swoich bliskich w czasie, gdy zmagali się z nowotworem. Niektórych już nie ma.
Zrzeszają ludzi, dla których istotna jest pomoc i działanie na rzecz drugiego człowieka.
Wierzą, że skuteczna profilaktyka i edukacja zdrowotna zaowocuje w przyszłości zmniejszeniem liczby osób, u których chorobę nowotworową zdiagnozowano za późno. Mają nadzieję, że zmienią szkodliwe stereotypy i dzięki nim ludzie zaczną dbać o zdrowie swoje, a także swoich bliskich.
Sanitas z łac. oznacza ZDROWIE, a sama nazwa kojarzy się z miastem Sanok i płynącą w nim rzeką San.
Wiele wydarzeń, które działy się wokół Stowarzyszenia, zaowocowało utworzeniem Stowarzyszenia na Rzecz Walki z Chorobami Nowotworowymi „SANITAS”. Działają od 2011 roku. Od 2014 posiadają status Organizacji Pożytku Publicznego (OPP).
W organizacji nie zatrudniają osób, każda osoba działająca i wspierająca Sanitas robi to wyłącznie charytatywnie. Każdy pracuje zawodowo, ma swoje obowiązki rodzinne, jednak gotowi są poświęcić swój wolny czas, niekiedy innym kosztem, aby stać na straży zdrowia potrzeb drugiego człowieka.
Ich głównym celem jest edukacja szeroko pojętej profilaktyki nowotworowej oraz udzielanie wsparcia dla osób będących w trakcie lub po chorobie i ich rodzinom, niezależnie od płci czy umiejscowienia choroby. Oprócz stałych, cyklicznych Akcji realizują wiele spontanicznych pomysłów. Często wychodzą naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom chwili.
Codziennie mijają na ulicach różne osoby. Tak wiele z nich dotknął ten sam Problem. Samotnie walczy z chorobą bardzo wiele osób. Najważniejsze jest, by w takim trudnym momencie życia, jakim jest doświadczanie choroby nowotworowej, nie być samemu i nie pozostać bez odpowiedzi na nurtujące pytania. Są po to, by nikt nie przechodził samotnie przez te trudne chwile i nie został z myślami oraz lękiem bez wsparcia. Pomagają dotrzeć do specjalistów. Pomagają bliskim osób chorych, którzy nierzadko czują się bezsilni i zagubieni w tej sytuacji.
Stowarzyszenie Niebieski Motyl jest inicjatywą oddolną pacjentek, kobiet dotkniętych rakiem jajnika. Powstało, by służyć doświadczeniem, wiedzą oraz wsparciem (zarówno merytorycznym, jak i psychicznym) kobietom dotkniętym nowotworem strefy intymnej, w szczególności rakiem jajnika. Przełamywanie tabu na temat nowotworów strefy intymnej stanowi ważny element naszej pracy. Uważamy, że tylko w ten sposób można działać na rzecz uświadamiania społeczeństwa, jak niebezpieczna i podstępna jest ta choroba. Co więcej, są głęboko przekonane, że krążące wokół nowotworów kobiecych mity są szczególnie szkodliwe, gdyż w wielu przypadkach opóźniają rozpoznanie i usypiają czujność onkologiczną Polek.
Na bazie obserwacji i własnych doświadczeń zauważyły, że kobiety chorujące na nowotwory intymne w wielu przypadkach, w tym w szczególności na początku leczenia – tuż po diagnozie i przed operacją, czują się osamotnione, niezrozumiane, zagubione i bezradne. Brak pewności siebie powoduje, że wstydzą się otwarcie rozmawiać ze swoimi lekarzami, a informacji poszukują między innymi na forach internetowych. Te z kolei, chociaż niejednokrotnie bywają kopalnią wiedzy, zawierają często niesprawdzone lub nieprawdziwe informacje, stanowiąc źródło strachu i lęku chorujących kobiet.
Prace w stowarzyszeniu świadczą nieodpłatnie, natomiast jego utrzymanie finansują ze składek członkowskich oraz ewentualnych darowizn. Wszelkie działania mające na celu pomoc kobietom dotkniętym chorobą nowotworową, w tym zwłaszcza nowotworem jajnika podyktowane są z potrzeby niesienia pomocy i wynikają z własnych doświadczeń oraz zmagań z tą ciężką chorobą. Dużo łatwiej jest przejść leczenie, mając przy sobie osoby wspierające, osoby, które dokładnie wiedzą, co czują, czego się boją i o czym marzą.
Choroba przewartościowuje życie i sprawia, że każda minuta staje się niezwykle cenna i ważna. W momencie postawienia diagnozy dotychczasowe życie „staje do góry nogami”. Operacje, chemia, badania, walka o leki nierefundowane to codzienność, a przecież pomimo choroby toczy się normalne życie, w którym chcą czynnie uczestniczyć.
Jako Stowarzyszenie postawiły sobie za zadanie służyć wsparciem chorującym kobietom i ich bliskim. Zarówno merytorycznym, jak i psychicznym. W swojej pracy postawiły przede wszystkim na współpracę ze specjalistami (onkologami, ginekologami, psychoonkologami, seksuologami, rehabilitantami), dlatego ich partnerem jest Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej.
Stowarzyszenie zostało powołane na zebraniu założycielskim w dniu 30.07.2007 r.
Cele:
-
Wspieranie leczenia chorób nowotworowych, w tym mięsaków (Sarcoma) i czerniaków (Melanoma), zgodnego ze światowymi standardami:
-
współpracę z ośrodkami klinicznymi leczącymi chorych na mięsaki i czerniaki.
-
-
Działalność na rzecz zapewniania wszelkiej pomocy medycznej i prawnej chorym na mięsaki i ich rodzinom:
-
udzielanie pomocy rzeczowej i finansowej w zakresie leczenia i rehabilitacji chorym na mięsaki i czerniaki, pozostającym w trudnej sytuacji finansowej;
-
pozyskiwanie środków na pomoc chorym na mięsaki i czerniaki w zakresie leczenia i rehabilitacji poprzez poszukiwanie sponsorów;
-
organizowanie grup wsparcia i samopomocy.
-
-
Wspieranie ochrony praw chorych na mięsaki i czerniaki i ich rodzin.
-
Prowadzenie działalności o charakterze edukacyjno-szkoleniowym mającej na celu przybliżenie społeczeństwu problematyki związanej z chorobami nowotworowymi, w tym mięsakami i czerniaki:
-
organizowanie szkoleń, spotkań ze specjalistami, zajmującymi się problematyką nowotworową w tym mięsakami i czerniakami;
-
udział w imprezach organizowanych na rzecz walki z chorobami nowotworowymi;
-
upowszechnianie wiedzy o mięsakach i czerniakach i najnowszych sposobach: profilaktyki, diagnostyki oraz leczenia;
-
inicjowanie akcji, związanych z diagnostyką mięsaków i czerniaków.
-
-
Nawiązywanie kontaktów z podobnymi instytucjami i organizacjami w kraju i za granicą:
-
współpracę z instytucjami, stowarzyszeniami i fundacjami, działającymi na rzecz walki z nowotworami;
-
występowanie z wnioskami i petycjami do Ministerstwa Zdrowia oraz innych instytucji systemu opieki zdrowotnej;
-
współdziałanie z władzami, instytucjami oraz organizacjami wspierającymi działalność Stowarzyszenia.
-
-
Stowarzyszenie adresuje swoją działalność statutową do całego społeczeństwa, w szczególności zaś do wszystkich chorych na mięsaki, czerniaki i ich rodzin.
Działają w Krakowie od 1999 roku. Dzięki pomocy władz Collegium Medicum i Szpitala Uniwersyteckiego stworzyli DOM UNICORNU, do którego po poradę i wsparcie przychodzą chorzy na nowotwory oraz ich bliscy. Obecnie ich działalność koncentruje się wokół trzech obszarów: CENTRUM PSYCHOONKOLOGII, KLUBU UNICORNU i WOLONTARIATU. Oprócz działań lokalnych, adresowanych do mieszkańców Krakowa i okolic, od lat realizują również wielospecjalistyczne PROJEKTY, dzięki którym mogą wielowymiarowo pomagać osobom z całej Polski – zarówno chorym, jak również ich bliskim.
Są zaliczani przez Polskie Towarzystwo Psychoonkologiczne do grona prekursorów opieki psychoonkologicznej w kraju jako „organizacja rzetelna i wiarygodna, która z pasją, oddaniem i dużym potencjałem merytorycznym organizuje pomoc skierowaną do chorych onkologicznie i ich rodzin”.
Stowarzyszenie zostało założone w 1994 roku przez grupę lekarzy, pielęgniarek oraz pacjentów chcących pomóc chorym na raka płuca.
Celem Stowarzyszenia jest walka o lepszy byt osób wyleczonych i chorych na raka płuca. Chcą, aby chorzy i ich bliscy nie byli pozostawieni sami sobie, aby mogli uzyskać pomoc i wsparcie. Planują założenie oddziałów w całej Polsce, aby dotrzeć do chorych z każdego regionu.
Misją Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca jest przede wszystkim poprawa sytuacji pacjentów chorych na raka płuca. Stowarzyszenie chce również zwrócić uwagę społeczeństwa na zagrożenia wpływające na zwiększoną zachorowalność na nowotwór płuca w Polsce oraz zjednoczyć pacjentów, opiekunów, specjalistów w dziedzinie ochrony zdrowia, polityków i przedstawicieli środków masowego przekazu w walce przeciwko tej chorobie.
Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca udziela praktycznego i emocjonalnego wsparcia pacjentom i ich bliskim poprzez przekazywanie niezbędnych informacji na temat raka płuca, profilaktyki i dostępnych możliwości terapeutycznych.
Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez:
-
organizowanie i finansowanie szkoleń oraz doskonalenia zawodowego personelu medycznego,
-
organizowanie i prowadzenie profilaktyki antynikotynowej,
-
organizowanie i prowadzenie działań profilaktycznych wczesnego wykrywania raka płuca,
-
pozyskiwanie środków na zakup aparatury i sprzętu medycznego oraz jego modernizację,
-
wspieranie unowocześniania metod leczenia raka płuca,
-
współdziałanie i pozyskiwanie do współpracy władz, instytucji, podmiotów gospodarczych oraz organizacji zainteresowanych działalnością Stowarzyszenia, jak również finansowaniem działalności statutowej Stowarzyszenia,
-
reprezentację Stowarzyszenia i celów jego działalności oraz potrzeb w kraju i za granicą,
-
organizację spotkań, zjazdów, konferencji, zebrań szkoleń, popieranie udziału członków Stowarzyszenia w podobnych działaniach krajowych i zagranicznych oraz zachęcanie ich do brania udziału we wszystkich przedsięwzięciach związanych z realizacją celów statutowych Stowarzyszenia,
-
opracowywanie i rozpowszechnianie materiałów edukacyjnych, broszur, poradników, plakatów, ulotek, itp.,
-
opracowywanie materiałów informacyjnych i propagowanie działalności Stowarzyszenia i jego idei,
-
przekazywanie środków finansowych na leczenie i rehabilitację oraz udzielanie pomocy finansowej członkom Stowarzyszenia dotkniętym rakiem płuca, będących w skrajnie trudnej sytuacji materialnej,
-
organizowanie spotkań integracyjnych, imprez kulturalnych, turystycznych i sportowych dla członków Stowarzyszenia i osób wspierających,
-
współpracę z instytucjami, stowarzyszeniami i fundacjami działającymi na rzecz chorych i niepełnosprawnych, w szczególności chorych na raka płuca,
-
działanie na rzecz zdobywania środków finansowych na realizację zadań,
-
wymiana myśli naukowych oraz doświadczenia w środowisku medycznym oraz pacjentów,
-
zapewnienie grup wsparcia dla osób chorych na raka płuca.