Wśród nich znalazły się także przedsięwzięcia związane z leczeniem chorób onkologicznych:
- Optymalizacja produkcji i oczyszczania cząstek wirusopodobnych (VLP) prezentujących antygen HER2 jako kandydata na szczepionkę terapeutyczną przeciw nowotworowi piersi: skalowanie procesu i przedkliniczna charakterystyka produktu.
- Opracowanie technologii i badania proof of concept radiofarmaceutyku WPD-103 do zastosowań teranostycznych w celowanych terapiach onkologicznych.
- Platforma INHAPRO – Rozwój innowacyjnych biomolekuł przeciwnowotworowych (ang. INHAPRO Platform – Development of innovative anticancer biomolecules).
- Opracowanie bispecyficznych przeciwciał do immunoterapii czerniaka.
Konkurs realizowany jest w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności Komponentu D: Efektywność, dostępność i jakość systemu ochrony zdrowia, Inwestycji D3.1.1: Kompleksowy rozwój badań w zakresie nauk medycznych i nauk o zdrowiu, mając na celu podniesienie efektywności systemu ochrony zdrowia poprzez rozwój krajowego potencjału badawczo-rozwojowego.
Agencja Badań Medycznych zaznacza, że: "Dofinansowanie umożliwi realizację badań przemysłowych i/lub prac rozwojowych w obszarze nauk medycznych i nauk o zdrowiu, zgodnie z Rządowym Planem Rozwoju Sektora Biomedycznego na lata 2022-2031, przyczyniając się do poprawy efektywności i jakości systemu ochrony zdrowia. Dzięki temu polskie firmy farmaceutyczne otrzymają realne wsparcie w prowadzeniu badań i rozwoju innowacyjnych terapii, co wzmocni ich konkurencyjność oraz bezpieczeństwo lekowe naszego kraju".
Na podstawie: abm.gov.pl