Wybrany kalkulator

Klasyfikacja TNM czerniaka

Czerniak o grubości ≤1 mm

Czerniak o grubości 1,01–2,0 mm

Czerniak o grubości 2,01–4,0 mm

Czerniak o grubości >4,0 mm

a W ramach cechy T1-4 wyróżnia się dwie kategorie podrzędne (a i b) w zależności od obecności owrzodzenia i liczby mitoz na mm2; dokładną definicję owrzodzenia związanego z guzem pierwotnym oraz szczegółowe zasady określania liczby figur podziału na 1 mm2 podano w tekście.
b W przypadku gdy u chorego stwierdza się mnogie pierwotne czerniaki, ocena cechy T dotyczy guza charakteryzującego się najmniej korzystnymi rokowniczo cechami.
c W rzadkich sytuacjach, gdy nie można dokładnie określić wskaźnika mitotycznego, można posłużyć się oceną głębokości naciekania nowotworu zgodnie z klasyfikacją Clarka; stopień IV lub V według Clarka pozwala na zakwalifikowanie guza jako T1b.

Stwierdza się przerzut w 1 regionalnym węźle chłonnym

Stwierdza się przerzuty w 2–3 regionalnych węzłach chłonnych

a Mikroprzerzuty rozpoznaje się na podstawie oceny materiału pochodzącego z biopsji węzła wartowniczego i całkowitego usunięcia układu chłonnego (limfadenektomii) (jeśli było wykonane).
b Makroprzerzuty definiuje się jako wykrywane klinicznie przerzuty w węzłach chłonnych potwierdzone badaniem histopatologicznym po wykonaniu leczniczej limfadenektomii lub w przypadku, gdy wykryte przerzuty w węzłach chłonnych makroskopowo cechują się naciekiem nowotworu wychodzącym poza torebkę węzła chłonnego.

a Zasady dotyczące oceny stężenia LDH w surowicy podano w tekście.

Wynik:

Stopień zaawansowania czerniaka - ocena kliniczna: ...

Stopień zaawansowania czerniaka - ocena patologiczna: ...

Kliniczne określenie stopnia zaawansowania nowotworu obejmuje ocenę mikroskopową zaawansowania pierwotnego czerniaka oraz kliniczną/radiologiczną obecności przerzutów. Zwyczajowo ocenę tę przeprowadza się po doszczętnym usunięciu pierwotnego czerniaka połączonym z kliniczną oceną obecności regionalnych i odległych przerzutów na podstawie badań radiologicznych i biopsji.

Patologiczne określenie stopnia zaawansowania nowotworu obejmuje mikroskopową ocenę zaawansowania pierwotnego czerniaka oraz ocenę regionalnych węzłów chłonnych usuniętych podczas częściowej lub całkowitej limfadenektomii. Wyjątkiem są chorzy na czerniaka w stopniu zaawansowania 0 lub IA w ocenie patologicznej – nie wymagają oni mikroskopowej oceny węzłów chłonnych.