12-13 czerwca w Warszawie odbywa się I Forum Młodych Onkologów, organizowane przez Sekcję Młodych Onkologów Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej. Skąd pomysł na organizację Forum?
Pomysł zrodził się już na początku istnienia Sekcji Młodych Onkologów (Polish Young Oncologists Forum - POL-YOF) przy PTOK, czyli 5 lat temu. Po sukcesach naszych wcześniejszych wydarzeń, takich jak forum edukacyjne młodych onkologów, serii webinarów, które organizowaliśmy, postanowiliśmy zorganizować większą konferencję, na której pokażemy osiągnięcia naukowe młodych polskich onkologów i ścieżki rozwoju naukowego w onkologii.
Zaproszeni są lekarze różnych specjalności, lekarze w trakcie specjalizacji, studenci medycyny. To konferencja, na której – po prostu trzeba być?
Podczas Forum będzie wiele różnego typu aktywności: to zarówno wykłady, jak sesje naukowe i dyskusyjne, warsztaty. Wszystkie są integralną i ważną częścią konferencji, jednak przede wszystkim chcieliśmy zaprezentować osiągnięcia młodych naukowców i onkologów. Chcieliśmy dać im możliwość, której nie ma na innych konferencjach, by mogli zaprezentować swoje oryginalne prace. Podczas forum zostanie zaprezentowanych ponad 30prac oryginalnych, z szeroko rozumianej problematyki onkologicznej, obejmującej zarówno nauki podstawowe, medycynę translacyjną, jak radioterapię onkologiczną, chirurgię onkologiczną. Zakres tematyczny jest bardzo szeroki; są prezentacje dotyczące wykorzystania sztucznej inteligencji w diagnostyce nowotworów skóry i czerniaków, wpływu żywienia na wyniki leczenia pacjentów z nowotworami przewodu pokarmowego, wieloośrodkowe analizy danych z codziennej praktyki klinicznej różnych nowotworów, np. raka trzustki, nowotworów podścieliskowych przewodu pokarmowego. Będą też prezentowane prace z zakresu public policy czy świadomości studentów w zakresie profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów. Są też sesje plakatowe i prezentacje przypadków. Tę część konferencji tworzą młodzi onkolodzy. Wszystkie prace będą omawiane przez zaproszonych ekspertów, będzie też możliwość dyskusji, zadawania pytań.
Polska onkologia rozwija się, młodzi lekarze i naukowcy mają oryginalne pomysły na prace badawcze, wnoszące wkład w rozwój medycyny?
W Polsce mamy wielu pacjentów onkologicznych i wiele materiału badawczego, który potrafimy wykorzystać. Mamy świetnych młodych onkologów, ale także naukowców pracujących w laboratoriach, którzy będą prezentować swoje prace. Chcemy pokazać tym, którzy jeszcze nie prowadzą działalności naukowej, że można to robić. Liczymy, że prezentacja prac oryginalnych zainspiruje ich do tworzenia własnych pomysłów. Będzie też okazja do poznania się, nawiązania współpracy naukowej międzyośrodkowej. To szansa dla osób, które potrzebują motywacji i wsparcia, by wejść na ścieżkę naukową. Prace naukowe, oryginalne to będzie główna część konferencji.
Na I Forum Młodych Onkologów będą też zagraniczni naukowcy?
Tak, zaprosiliśmy m.in. doktor Joannę Kitlińską, która prowadzi swoje laboratorium na Uniwersytecie w Waszyngtonie i opowie o prowadzonych przez siebie pracach. Jonathan Lim z Manchesteru powie o przyszłości biomarkerów w immunoterapii. Marco Donia z Uniwersytetu w Kopenhadze wygłosi wykład na temat nowej generacji immunoterapii: od blokady PD-1 do terapii komórkowych. Capucine Baldini z Francji opowie o badaniach wczesnych faz w populacji osób starszych. Bardzo ciekawie zapowiada się również wykład Teresy Amaral (Tybinga) na temat budowania i rozwoju multidyscyplinarnego zespołu i budowaniu kariery naukowej – takie tematy również mamy zaplanowane podczas konferencji.
Niektóre panele podczas Forum mają też wymiar praktyczny, mający na celu pomoc młodym naukowcom?
Odbędzie się panel dyskusyjny z zaproszonymi polskimi naukowcami, którzy korzystają z różnych źródeł finansowania oraz z przedstawicielami instytucji finansującymi badania naukowe w Polsce, jak Agencja Badań Medycznych, Narodowe Centrum Nauki. Chcemy rozmawiać, jak finansować badania naukowe w Polsce, gdzie szukać informacji, jak się przygotować do składania wniosków. Odbędzie się m.in. warsztat dotyczący planowania i projektowania badań naukowych, badań klinicznych, które mogą być finansowane ze środków ABM. Ten aspekt może być ważny dla młodych onkologów i młodych naukowców.
Do kogo adresowane jest Forum?
Konferencja jest adresowana do wszystkich młodych onkologów – formalnie mówimy o osobach do 40. roku życia, jednak nie zamykamy się na osoby powyżej tej granicy. Jeśli ktoś czuje się młodo, albo jest młody stażem naukowym, jest bardzo mile widziany.
Zapraszamy też lekarzy w trakcie specjalizacji ze wszystkich dziedzin związanych z onkologią, to nie tylko z onkologią kliniczną, radioterapią czy chirurgią onkologiczną, ale też patomorfologią, oraz innych specjalistów zainteresowanych tematyką onkologiczną. Zapraszamy również osoby pracujące w naukach podstawowych, badaczy, naukowców, a także oczywiście studentów medycyny.
Konferencja ma pokazać, że onkologia rozwija się, wciąż odkrywane są nowe metody diagnostyki i leczenia?
Onkologia bardzo szybko się rozwija, trudno jest wręcz nadążyć za rozwojem naukowym. Na pewno nasza konferencja pokaże, jak wiele jest różnych ścieżek rozwoju naukowego w onkologii, co też pokazują zgłoszone abstrakty. Z jednej strony są w nich poruszone aspekty bardziej techniczne, dotyczące sztucznej inteligencji, projekty badań klinicznych, prace retrospektywne – niemal każdego nowotworu. Pokazujemy, że onkologia jest bardzo różna i bardzo szybko się rozwija, są bardzo różne podejścia do diagnostyki i leczenia. Pozwoli to uczestnikom znaleźć coś ważnego dla siebie.
Sesje mogą również zachęcić studentów do wyboru onkologii jako specjalizacji?
W większości specjalizacji w Polsce brakuje specjalistów, jednak w onkologii szczególnie, zwłaszcza że pacjentów z chorobami nowotworowymi jest coraz więcej: nowotwory są coraz częściej wykrywane, ale też coraz lepiej leczone. Potrzebujemy tej kadry, dlatego chcemy zachęcać studentów i pokazywać, że onkologia ma bardzo dużo do zaoferowania, zarówno jeśli chodzi o nowe metody diagnostyki i leczenia, jak możliwości pracy naukowej.
Onkologia to bardzo ciekawa i rozwijająca się dziedzina medycyny?
To pokazujemy już od 5 lat jako Sekcja Młodych Onkologów – zajmujemy się nie tylko tworzeniem treści edukacyjnych dla młodych onkologów, ale też dużo miejsca w naszej działalności zajmuje promowanie onkologii. Onkologia jest ciekawa, warto iść tą ścieżką.
Staramy się nie tylko edukować, ale też pomagać w rozwiązywaniu problemów młodych onkologów. Dlatego jeden z warsztatów, jaki planujemy, będzie dotyczyć komunikacji i zapobiegania wypaleniu zawodowemu, które też jest jednym z poważnych problemów w naszym środowisku. Pokazało m.in. badanie dotyczące wypalenia zawodowego, które prowadziliśmy.
Sekcja Młodych Onkologów działa jako oficjalna sekcja w ramach Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej. Powstała w 2020 roku, by zaspokajać potrzeby młodych onkologów i zapewniać młodym onkologom reprezentację w środowisku. Jako sekcja jesteśmy bardzo aktywni na wszystkich kongresach Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej, organizujemy sesje dedykowane młodym onkologom, edukacyjne, rozwojowe, mentoringowe na temat rozwoju kariery i różnych ścieżek kariery. Prowadzimy projekty naukowe, opublikowaliśmy trzy duże badania dotyczące wypalenia zawodowego, wpływu pandemii COVID-19 na pacjentów z chorobą nowotworową, stosunku pacjentów do szczepień. Wśród tematów zgłoszonych na tegoroczna konferencję kilka projektów zostało zainicjowanych lub było współtworzonych przez członków sekcji.
Koncepcja Forum wyszła od nas, jednak wspiera nas cały zarząd Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej, który brał również udział w ocenie zgłaszanych prac. Bardzo dziękujemy Zarządowi PTOK za zaufanie. Zorganizowanie konferencji było możliwe dzięki dofinansowaniu, które otrzymaliśmy z Ministerstwa Nauki, z Konkursu Doskonała Nauka 2. Dzięki temu mogliśmy zorganizować konferencję w takim kształcie, bez konieczności opierania się na sponsorach. Konferencja dla uczestników jest bezpłatna.
Pracował Pan jako onkolog w Narodowym Instytucie Onkologii, ale był Pan też na stypendium w USA, a teraz w Hiszpanii. Jaką widzi Pan różnicę między pracą onkologa w Polsce i krajach zachodnich?
Zarówno w USA, jak w Hiszpanii jestem na stypendium naukowym, pracuję naukowo, nie klinicznie. W Polsce połączenie pracy lekarza i naukowca jest dość trudne. Ze względu na braki kadrowe, większość z nas pracuje głównie z pacjentami, a pracę naukową wykonuje po godzinach. W Stanach i Hiszpanii jest to inaczej rozwiązane. Tu zajmuję się wyłącznie pracą naukową.
Mimo trudności chcemy w Polce zajmować się też nauką, potrzebujemy jednak dodatkowego wsparcia w tym zakresie. Nauka i praca kliniczna uzupełniają się, co pokazują też na konferencji nasi goście zagraniczni. Lekarz naukowiec godzi pracę w laboratorium i pracę kliniczną, często jest to np. praca z pacjentami 1-2 dni w tygodniu, a pozostałe dni to praca naukowa. Pozwala to na lepsze zrozumienie potrzeb klinicznych, przełożenie ich na pracę naukową i prowadzenie badań naukowych w taki sposób, by później miały większą szansę przełożenia na praktykę kliniczną i pomoc pacjentom.
Po skończeniu specjalizacji z onkologii zdecydowałem się na przerwę od pracy klinicznej, by skupić się na pracy naukowej, żeby później te dwa światy z powrotem połączyć w Polsce – taką mam nadzieję. Ważne jest zachęcanie do wybierania onkologii jako specjalizacji – bo jest to bardzo ciekawa i rozwijająca się specjalizacja. Gdy onkologów będzie więcej, to będą też większe możliwości łączenia pracy naukowej z pracą kliniczną.
Bliższe informacje na temat I Forum Młodych Onkologów (program, rejestracja) znajdują się na stronie www.polyof.edu.pl. Konferencja dla wszystkich uczestników jest bezpłatna.