Bianca Balti – modelka, która nie boi się być sobą | Międzynarodowy Dzień Peruki

Bianca Balti – modelka, która nie boi się być sobą | Międzynarodowy Dzień Peruki

Hematoonkologia.pl

10 marca na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Peruki – nakrycia głowy, które w zależności od potrzeb, pełni wiele, także terapeutycznych, funkcji. Jedną z głównych ról peruki jest zmiana wyglądu osoby, która ją zakłada. W przeszłości peruka była symbolem statusu społecznego, dziś może być rekwizytem artystycznym, wyrazem mody i aktualnie obowiązujących trendów, może dodawać otuchy lub odwagi w czasie choroby, a np. w judaizmie ortodoksyjnym stanowi element tradycji narzuconej przez wiarę.

Wybór odpowiedniej peruki nie jest łatwą decyzją. W sprzedaży dostępne są peruki naturalne, syntetyczne lub mieszane. Ich ceny wahają się od 300 zł w wersji syntetycznej do nawet 12.000 zł, gdy są wykonane z naturalnego surowca. Przed zakupem należy rozważyć wiele parametrów związanych z ich wyglądem, takich jak rozmiar, tekstura, rodzaj bazy i materiału z jakiego są wyprodukowane, długość, a także kolor. Niezależnie od tego, czy peruka ma pełnić funkcję modową, czy terapeutyczną, warto zwrócić uwagę na jakość materiałów, z których jest wykonana. Bardzo ważny, jeśli nie najważniejszy, jest komfort noszenia, a także łatwość wkładania jej i zdejmowania.

Zmiany

Istnieje wiele powodów, dla których peruki są kupowane. Może to być chęć awangardowego wyglądu, potrzeba diametralnej zmiany lub po prostu eksperymentowanie z długością włosów. Innym, bardzo ważnym powodem, dla którego kobiety i mężczyźni sięgają po peruki, jest moment, w którym w wyniku przyjmowania chemioterapii lub z powodu choroby zaczynają wypadać włosy.

Nadrzędnym celem inicjatywy obchodzenia dnia peruki jest zwiększenie świadomości na temat utraty włosów spowodowanej chemioterapią lub innymi chorobami autoimmunologicznymi, takimi jak np. łysienie plackowate – alopecia areata. Międzynarodowy Dzień Peruki docenia nie tyle sam produkt, ale przede wszystkim siłę i wytrwałość osób, które decydują się go nosić. To także wyjątkowa okazja, by przeanalizować pozytywne zmiany jakie zachodzą w społeczeństwach, w których coraz więcej osób w procesie leczenia decyduje się na naturalny wygląd i postanawia z peruki zrezygnować.  

Czy oznacza to, że osoby te świadomie wybierają narażanie się na ocenę nie zawsze przychylnego spojrzenia innych? Czy raczej, że jako społeczeństwo zmieniamy się, dojrzewamy i akceptujemy potrzebę naturalności i wygody osób zmagających się z ciężkimi chorobami, a osoby te czują, że ich wybór nie będzie krytykowany?

Bianca Balti – Modelka, która nie boi się być sobą

Bianca Balti to ikona świata mody, której kariera rozkwitała od 2004 roku na wybiegach największych projektantów mody. W 2018 roku, u szczytu kariery, modelka usłyszała diagnozę nowotworu jajników. Rozpoczęła proces leczenia i drogę dochodzenia do samoakceptacji.

Gdy choroba dotyka osobę znaną i rozpoznawaną, której ciało i wygląd poddane są nieustającej ocenie, proces zdrowienia to jednocześnie wyzwanie spełniania norm i oczekiwań społecznych, które nakładają, zwłaszcza na kobiety, ciężar posiadania „idealnego wyglądu”.

Bianca, podobnie jak Angelina Jolie, w trosce o swoje zdrowie, zdecydowała się na obustronną mastektomię, gdy wykryto u niej gen BRCA 1, który może wywoływać nowotwory. Była to odważna decyzja, która uczyniła ją symbolem siły, nie tylko fizycznej, ale także emocjonalnej. Choć choroba zmieniła jej ciało, to nie wpłynęła na jej wewnętrzną siłę i determinację.

Prawo wyboru

Międzynarodowy Dzień Peruki jest okazją do rozważań nad prawem każdego człowieka do dokonywania wyborów, a wybór jest jednym z najbardziej fundamentalnych procesów, które kształtują nasze życie. Każdy moment, w którym stajemy przed dylematem, niezależnie od tego, czy jest to decyzja o drobnej sprawie, czy o wielkiej życiowej zmianie, to okazja do przemyślenia naszych wartości, celów i tego, co jest dla nas najważniejsze.

Ważnym wyborem, przed którym stają osoby, które w procesie terapii tracą włosy, jest to, czy sięgać po perukę, czy zdecydować się na, być może na początku trudny do zaakceptowania, naturalny wygląd. Postawa osób medialnych, które mają istotny wpływ na kształtowanie trendów jest kluczowa, szczególnie w tak delikatnej kwestii. Jest to pewnego rodzaju manifest głoszący: choruję, moje ciało się zmienia, nie jest to moją winą i chcę móc pozostać sobą bez względu na zmieniający się wygląd.

Bianca Balti, bez włosów i peruki pierwszy raz pojawiła się na początku lutego podczas włoskiego konkursu muzycznego Sanremo 2025, a także podczas przyjęcia wieńczącego rozdanie Oskarów. Modelka każdą swoją decyzją udowadnia, że można czuć się pięknie, bez względu na to jak bardzo zmienia się nasze ciało.

Projekt Zwracając Uwagę. 01

„Kiedy zdiagnozowano u mnie raka, w jakiś sposób wiedziałam, że przez to przejdę, ale martwiłam się o to, że nie będę w stanie już zapewnić utrzymania mojej rodzinie. Moja zawodowa wartość zawsze była związana z moim wyglądem, a teraz, z długą blizną biegnącą wzdłuż brzucha i bez włosów, nie pasuję do stereotypu modelki.
Leżenie w łóżku sprawiło, że uświadomiłam sobie, jak mocno łączę swoje poczucie własnej wartości z produktywnością (…).
W skrócie, zadzwoniłam do mojego niesamowitego zespołu i wyraziłam potrzebę, by poczuć się znów „normalnie” dzięki pracy. Wysłuchali mnie i entuzjastycznie przyjęli ten projekt.
„Zwracając uwagę” to dzieło miłości, które ma dla mnie ogromne znaczenie. Wyraża wsparcie nie tylko mojego stałego zespołu, koordynowanego przez mojego niesamowitego menedżera @martinagrbgnt, ale także niesamowitych projektantów i utalentowanych fotografów zaangażowanych w ten projekt. Intymne spojrzenie Lucrezii elegancko bada delikatną równowagę między eterycznością a śmiałością, która tak doskonale definiuje ten ulotny moment mojego ciała".

Wkładając sukienkę z wcięciem w stylu disco, które doskonale eksponowało jej odsłonięty brzuch i blizny po operacji, a także rezygnując z ukrywania swojej zmienionej chorobą głowy, Balti złożyła oświadczenie o poczuciu własnej wartości. W ten sposób także pomaga innym normalizować wygląd odmieniony przez chorobę onkologiczną. W wywiadach podkreśla, iż niestety wiele marek, z którymi współpracowała w przeszłości, nie skontaktowało się z nią od czasu diagnozy.

„Chcę pokazać światu siłę mojego obecnego wyglądu” – powiedziała. „Odkryłam potencjał nowej siebie i znów czuję, że jestem tego warta”.

Kobiecość - szersza perspektywa piękna

Międzynarodowy Dzień Peruki to doskonała okazja, by uświadomić sobie, jak ważna jest akceptacja siebie w każdej sytuacji, bez względu na to, jak bardzo może to być trudne. Przełamywanie tabu, oswajanie wstydu, zmiana sposobu myślenia o kobiecości – to procesy, które pomagają nam zrozumieć, że prawdziwa siła tkwi w naszej zdolności do bycia autentycznym. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się nosić perukę, czy postawimy na naturalny wygląd bez niej, warto pamiętać, że to, co najpiękniejsze, pochodzi z wnętrza człowieka.

Na podstawie:

facebook.com
vogue.pl
vocal.media
perukiswiata.pl
hairlux.pl