Podczas rozmowy w Radiu Lublin dr n. med. Henryk Gomuła podkreślił, że 1 Wojskowy Szpital Kliniczny w Lublinie dysponuje nowoczesnymi technologiami i metodami leczenia, które dają nadzieję pacjentom z nieoperacyjnymi przypadkami raka dróg żółciowych.
Za pomocą bipolarnej sondy elektrycznej, wprowadzanej przez jamę ustną w znieczuleniu ogólnym do dróg żółciowych, dokonuje się termicznego niszczenia tkanki guza. Duodenoskop, specjalistyczne urządzenie do zabiegów na drogach żółciowych, ma kilka milimetrów grubości, dzięki temu leczenie nie wymaga ingerencji chirurgicznej. Działanie sondy polega na zastosowaniu prądu o częstotliwości fal radiowych. Zdaniem eksperta ta mniej inwazyjna metoda leczenia zwiększa szansę wydłużenia życia pacjenta.
Nowotwory dróg żółciowych są wyjątkowo trudne do leczenia ze względu na ich późne wykrycie oraz występowanie w trudnodostępnych miejscach. Objawy, takie jak: żółtaczka, ból w prawym podżebrzu czy niezamierzony spadek masy ciała często pojawiają się dopiero w zaawansowanym stadium choroby. Leczenie operacyjne dotąd było jedyną metodą dającą szansę na całkowite wyleczenie, jednak, z powodu rozległości zmian nowotworowych, nie zawsze było możliwe.
Na podstawie: radio.lublin.pl