- W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie przyjęcia harmonogramu wdrażania Narodowej Strategii Onkologicznej na 2025 rok.
- Zgodnie z ustawą NSO realizowana jest w oparciu o harmonogram, corocznie przedstawiany Radzie Ministrów i przyjmowany w drodze uchwały.
- W przyszłym rok Ministerstwo Zdrowia planuje w większości kontynuację prowadzonych już przedsięwzięć.
Harmonogram wdrażania NSO uwzględnia w szczególności koszty i źródła finansowania
Zgodnie z ustawą o Narodowej Strategii Onkologicznej NSO jest realizowana w oparciu o harmonogram jej wdrażania, uwzględniający w szczególności koszty realizacji i źródła finansowania działań w niej określonych, obejmujący okres roku kalendarzowego. Projekt harmonogramu wdrażania Strategii na kolejny rok kalendarzowy jest przedstawiany Radzie Ministrów corocznie i przyjmowany w drodze uchwały.
Harmonogram wdrażania zadań Strategii na 2025 rok obejmuje zadania określone w treści Strategii, przyjętej uchwałą nr 10 Rady Ministrów z dnia 4 lutego 2020 r. w sprawie przyjęcia programu wieloletniego pn. Narodowa Strategia Onkologiczna na lata 2020-2030, których realizacja rozpoczęła się w latach 2020-2024 i jest kontynuowana, oraz zadania, których implementacja rozpocznie się w 2025 roku.
„Będą realizowane działania mające na celu poprawę sytuacji kadrowej w dziedzinie onkologii, będą kontynuowane działania edukacyjno-promocyjne, będą prowadzone działania polegające na promocji udziału w badaniach klinicznych, w dalszym ciągu będą realizowane inwestycje infrastrukturalne oraz modernizacja istniejących podmiotów leczniczych, a także inwestycje w uzupełnianie i wymianę wyeksploatowanych wyrobów medycznych służących do diagnostyki i leczenia nowotworów” – czytamy w informacji na rządowych stronach.
Narodowa Strategia Onkologiczna wytycza kierunki rozwoju onkologii w Polsce. Całkowity budżet NSO na lata 2020-2030 to 5 mld 100 mln zł.
Do najważniejszych celów Narodowej Strategii Onkologicznej należy doprowadzenie do wzrostu odsetka osób przeżywających pięć lat od zakończenia terapii onkologicznej.
Strategia obejmuje działania w pięciu obszarach: kształcenia personelu medycznego, zwiększenia świadomości społecznej na temat profilaktyki nowotworów, dostępności i zgłaszalności na badania przesiewowe, wsparcia badań naukowych i optymalizacji obszaru leczenia i doposażenia ośrodków w nowoczesny sprzęt i infrastrukturę.
Źródło: rynekzdrowia.pl