W ramach zakładki można skorzystać z następujących kalkulatorów:
- BSA (body surface area) - to narzędzie, które umożliwia szybkie i łatwe obliczenie powierzchni ciała człowieka, wyrażonej w metrach kwadratowych. Parametr ten jest istotny w wielu dziedzinach medycyny, ponieważ powierzchnia ciała jest uważana za bardziej precyzyjny wskaźnik metabolizmu niż sama masa ciała. W praktyce klinicznej BSA jest często wykorzystywana do określenia dawkowania leków, zwłaszcza w onkologii i pediatrii, gdzie precyzyjne dawkowanie jest kluczowe dla skuteczności terapii.
- Czas podwojenia antygenu swoistego dla prostaty (PSADT) - kalkulator stosowany u pacjentów z rakiem prostaty, którzy przeszli radykalną prostatektomię lub definitywną radioterapię i mają nawrót biochemiczny, definiowany jako potwierdzony poziom PSA ≥0,2 ng/mL po radykalnej prostatektomii lub potwierdzony wzrost PSA o ≥2 ng/mL powyżej najniższego poziomu PSA po radioterapii.
- eGFR - wskaźnik szacowanej filtracji kłębuszkowej, to jeden z najważniejszych parametrów określających funkcjonowanie nerek. Służy diagnostyce i kontroli chorób nerek. Ponadto jest wykorzystywany do ustalenia prawidłowego dawkowania niektórych leków.
- Skala CARG-TT - narzędzie oceny ryzyka ciężkiej toksyczności (stopnia 3. lub wyższego) wywołanej chemioterapią u osób starszych (≥65 lat). Skala ta została opracowana przez Cancer and Aging Research Group (CARG) i jest używana do przewidywania skutków ubocznych leczenia na podstawie zarówno czynników związanych z pacjentem (np. wiek, stan funkcjonalny, choroby współistniejące), jak i cech samej chemioterapii (np. dawka, liczba leków).
- Skala Childa-Pugha - używana do określania rokowania w schorzeniach prowadzących do niewydolności wątroby. Została stworzona przez Charlesa G. Childa oraz Jeremiaha G. Turcotta i historycznie była stosowana do kwalifikacji do przeszczepienia wątroby. Następnie została zmodyfikowana przez Pugha i wsp., którzy wprowadzili do punktacji czas protrombinowy zamiast występującego pierwotnie stanu odżywienia.
- Skala ECOG (skala sprawności ECOG, skala sprawności według Eastern Cooperative Oncology Group) - skala pozwalająca określić stan ogólny, sprawność i jakość życia pacjenta z chorobą nowotworową, ale stosowana też w geriatrii i psychiatrii lub innych ciężkich i przewlekłych chorobach. W przypadku pacjentów onkologicznych jest wykorzystywana m.in. w doborze odpowiedniej formy terapii.
- Skala Khorana - wykorzystywana do oceny ryzyka wystąpienia powikłań zakrzepowych w ciągu najbliższych 10 tygodni u dorosłych pacjentów z nowotworami złośliwymi, u których rozpoczynamy leczenie chemioterapią.
- Skorygowane stężenie wapnia w surowicy - umożliwia obliczenie poziomu wapnia u pacjentów z hipoalbuminemią.
- Syntetyczne glikokortykosteroidy (GKS) - powszechnie stosowane w farmakoterapii wielu dolegliwości. Choć wszystkie GKS działają na podobnej zasadzie, różnią się między sobą siłą działania, czyli dawką lub stężeniem potrzebnym do osiągnięcia zamierzonego efektu terapeutycznego. Prednizon, będący analogiem kortyzolu, jest punktem odniesienia, przyjmując moc działania równą 1,0. Na tej podstawie można określić względną moc innych GKS, co umożliwia dostosowanie dawki podczas zmiany leku. Taka zmiana bywa konieczna w ramach protokołów terapeutycznych lub w celu zmniejszenia wpływu długotrwałego leczenia na funkcję kory nadnerczy.
- Wzór Calverta - służy do obliczania całkowitej dawki karboplatyny, stosowanej w chemioterapii.
Kalkulator Onkologa to narzędzie, które ma na celu pomoc w procesie diagnostycznym oraz opiece nad pacjentami z chorobami onkologicznymi.
Kalkulator Onkologa dostępny jest pod linkiem