Perspektywa pacjentek w leczeniu raka piersi w Polsce. Raport badawczy

7 kwietnia 2025 /Rak piersi

Perspektywa pacjentek w leczeniu raka piersi w Polsce. Raport badawczy

Onkologia.edu.pl

Raport badawczy pt. „Perspektywa pacjentek w leczeniu raka piersi w Polsce” sporządzony przez Instytut Ochrony Zdrowia, Fundację OnkoCafe - Razem Lepiej, Fundację OmeaLife oraz Federację Stowarzyszeń „Amazonki” przedstawia wyniki badania ankietowego, w którym udział wzięło 1295 kobiet ze zdiagnozowanym rakiem piersi. Celem badania było poznanie doświadczeń pacjentek oraz ich postaw wobec badań przesiewowych i leczenia ze szczególnym uwzględnieniem testów wielogenowych.

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet w Polsce. W 2021 roku odnotowano ponad 21 tysięcy przypadków zachorowań, zwłaszcza u kobiet powyżej 50. roku życia. Ponad 70% pacjentek otrzymuje leczenie chemioterapią i zdecydowana większość z nich doświadcza licznych skutków ubocznych zastosowanego leczenia.

Raport dowodzi, że istnieje pilna i niezaspokojona potrzeba kobiet z wczesnym hormonozależnym (HR+), HER2- rakiem piersi do dostępu do testów wielogenowych o zdolności prognostycznej i predykcyjnej, które umożliwiają przewidzenie wyników chemioterapii. Dzięki stosowanym testom, w niektórych przypadkach, można uniknąć wprowadzenia chemioterapii do planu leczenia bez ryzyka obniżenia szans na przeżycie bądź progresji choroby. Wykorzystywanie testów wielogenowych w trakcie dostosowywania terapii uzupełniającej w wielu krajach Europy stanowi standard diagnostyczny.

Większość kobiet nie zdaje sobie jednak sprawy o możliwości wykonania testu przed podjęciem chemioterapii. Pacjentki zazwyczaj nie są informowane z powodu braku refundacji badań.

Wyniki raportu wskazują, że ponad 90% kobiet chętnie skorzystałaby z przeprowadzenia wielogenowych testów, gdyby były bezpłatne.

Wprowadzenie diagnostyki molekularnej, według danych przedstawionych w raporcie, nie tylko podniesie jakość życia pacjentek z rakiem piersi, ale również przyczyni się do zwiększenia skuteczności leczenia, zmniejszając ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Raport badawczy pt. „Perspektywa pacjentek w leczeniu raka piersi w Polsce” dostępny jest tutaj

Na podstawie: onkocafe.pl